Filipíny pod vodou (aneb i AOWD si to může užít) a nad vodou – (2. část ta podvodní)

Když jsme vybírali kam na dovolenou, tak kromě relativně obvyklých měřítek (ta nadvodní část tu), jsme brali v potaz hlavně možnosti potápění. A o Filipínách se dočetli, že tam mají nejlepší muck diving. Whatever that is. Ale hlavně žraloky velrybí!

Muck diving. Potápění v „bahně“. To nezní nic moc. Ale pak jsem začala hledat a zjistila, že tam mají nahožábré (nudibrunch). Něco jako slimáky, ale suprbarevné a pod vodou. Kteří navíc můžou být jedovatí pokud jí jedovaté věci a někteří se takhle „naučí“ i fotosyntetizovat!

DCIM100GOPROGOPR0293.JPG

Dále jsme hledali a začali být trochu vyděšeni. Krásná sbírka hodně jedovatých potvůrek: frogfish, scorpionfish, lionfish. Jo a znáte takové ty podvodní hady? Pruhované? Nejjedovatější na světě? Tak ty taky.

Nu což. Ti hadi jsou stejně agresivní jen když se postavíte mezi ně a hladinu. Kdo by nebyl vzteklý, když mu někdo brání se nadechnout, že?

DCIM100GOPROGOPR0390.JPG

Akorát jsme se dočetli, že zajímavé ponory jsou tady až okolo 20 metrů. A my měli v době, kdy jsme to plánovali pouze OWD kurz (do 18 metrů). A já si nechtěla kazit dovolenou dalším učením. Takže jsme si udělali AOWD kurz (do 40 metrů) v září. V Rakousku. (Ano. V Rakousku je v září zima, ale přežili jsme, více zde).  Pořídili jsme náčiní, včetně kufru a vyrazili.

U místních jsme byli trošku za blázny. Jediní v krátkém neoprenu pod vodu. Chtěli jsme vše kontrolovat tak jak jsme byli naučeni. A nosit si své vybavení. A tak. Ale potapěčská centra jsou připravena na všechny a chtějí, abyste si to užili. Takže se postarají o všechno sami. Což nic nemění na tom, že jsme si před každým ponorem i tak chtěli kontrolovat směs v lahvi, přece jen, záleží na tom náš život… Obzvlášť poté, co nás brali na první ponor a říkají jen tak mimochodem „jo a máte tam Nitrox“. „Ok a jaký? A do jaké hodláme jít hloubky?“, ptáme se s úděsem v očích, protože jsme čerstvě po kurzu, a tak máme v hlavě všechny způsoby jak umřít v důsledku špatně spočítané hloubky s nevhodnou směsí. „Normální.“ „??“. Jo, byla tam 32, co taky jiného, ale mám se trochu moc ráda na to, abych šla pod vodu s něčím, co nevím co je…

TEST.JPG00000

Divemasteři byli skvělí! Ukazovali nám pod vodou všechny ty věci, kvůli kterým se tam jezdí (ačkoliv jako normální potapěči jste o nich nikdy neslyšeli a ani byste je nedokázali sami spatřit). Jsou pidi. Kolikrát mi něco ukazovali a já pak radši kývla, že super, ačkoliv jsem neměla šajnu co vidím, protože to bylo tak malé, že moje schopnost udržet vztlak zkrátka nestačila na to, abych se dostatečně přiblížila. A v hlavě mi běželo „jé, hezký list, super! Dno mám 20 cm od sebe, takže dobré, ničeho se nedotýkám, nic mě nezabije. Jo aha, on mi ukazuje něco na tom listě. Eh.“ A protože toho o podmořském životě vím pořád strašně málo, nebyla jsem řádně nadšená ani když mi ukazoval straška (mantis shrimp). Říkala jsem si, „hm, další něco jako kreveta. Hezké.“ A plula dál. Akorát že tohle stvoření je úžasné! Vidí ve spekterch, že údajně rozezná i rakovinu a má nejsilnější úder v poměru k svému tělo na světě! (Akvárium rozbije velmi jednoduše.)

DCIM100GOPROGOPR0415.JPG

Cílem bylo  12 – 15 ponorů. Nakonec jsme jich zvládli 16. Ty pobřežní byly velmi podobné, všechny blízké, s hezkými malými potvůrkami, mořskými koníky, mrtvou sepií, kterou jsme potkali a než jsme se vynořili, měli jsme ji již ukuchtěnou na lodi, želvami a tak. Z těch všech pro mě vynikala Thalatta – místo s potopeným autem. Vždycky jsem si říkala co je to za blbost potápět kvůli potápění auta. Jenže když se korál nemá na čem chytit, přijde auto vhod.

DCIM100GOPROGOPR0643.JPG

Nejslavnějším místem okolí je asi Apo Island. Jedna z prvních podvodních rezervací podle které všechny ostatní opisují. Stovky druhů korálů (živých!), želvy při každém ponoru a hadi. A taky bublinky ze dna, protože je sopečného původu. Na Apo jsme jeli dvakrát, pokaždé na tři ponory a stálo to za to! Nejslavnější ponor jsme ale vynechali – Coconut point je drift, někdy s dost nevypočitatelným a silným proudem, a to i směrem dolů. Ne, díky.

No a teď to co nás nalákalo nejvíc: žraloci velrybí! Největší žijící žralok. 12 metrový. Který žere kryl, takže je to v pohodě.  Původně je prý místní zabíjeli, protože jim žrali to, co lidi chtěli sníst sami. Pak ale zjistili, že turisti jsou ochotni jim za koukání zaplatit víc než by si vydělali lovením malých mořských živočichů. A tak je nyní na Oslobu krylem naopak krmí, aby připlouvali pravidelně. Pouští pak k žralokům turisty se šnorchlem (na 30 minut, stojí se na to šílené řady) anebo potapěče (na 60 minut). Jako potapěč jste ale vysazeni mimo tu „rezervaci“ a musíte plavat. Jednoho jsme zahlídli hned na hladině a pak šli pod vodu.

DCIM100GOPROGOPR0550.JPG

Měli jsme bohužel dost špatnou viditelnost a proud, takže to bylo únavné. Za dotýkání se žraloků hrozí vysoké pokuty a případná noc v místním vězení, takže nás divemasteři vedli hodně hluboko, aby k tomu náhodou nedošlo. Celou dobu jsme vyhlíželi, kdy je uvidíme. Až se mi z toho lehce točila hlava. Nakonec jsme je spatřili. Hnáni touhou je vyfotit jsme omylem trochu vystoupali. Byla jsem dost vděčná za to, že mi počítač pípá a hlídá mi tak případný problém… Takže jsem se uklidnila a dál natáčela víc v pohodě. (Log mi potom řekl, že to nebylo tak hrozné, ale pocit, že ne zcela ovládám vztlak nebyl nic moc)

Jsou obrovští. je to asi jako potápět se s autobusem. Na té fotce vidíte obrys malé loďky (pro dva lidi) a větší lodě. A to vedle je opravdu živé.

DCIM100GOPROGOPR0469.JPG

Ta viditelnost nás mrzela a návrat k lodi byl kvůli proudu a vlnám hodně únavný. Pak nám hodili lano, ale na palubu jsme dorazili opravdu utahaní. Zvažovala jsem i, že ten den na další ponory nepůjdu. No, nakonec jsem dala další dva: Sumilon a u pobřeží ještě San Miguel.

Celkově to byl zážitek. Jela bych znovu. Akorát bych se nejdříve naučila poznávat více malých příšerek, abych je omylem nemíjela….

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s