Filipíny pod vodou (aneb i AOWD si to může užít) a nad vodou – (1. část ta nadvodní)

Jsme už více než měsíc zpátky, ale stejně furt vzpomínáme. A už jsme o našem potápění stihli popovídat i na pravidelných kapřích středách u Kapr divers (rozumějte: banda potapěčů, převážně technických a jinak bláznivých se sejde večer  obchodě a někdo přednáší cosi o potápění). A tak se mi třeba povede v nějaké rozumně komprimované podobě snapsat o těch skvělých šestnácti ponorech.

Takže Filipíny. Jako proč? Jaké byly naše požadavky:

  • teplo v únoru
  • skvělé potápění rovnou z hotelu
  • rozumné letecké spoje
  • ne extra moc turistů
  • klidnější místa
  • hezká příroda

fil33

A tak jsme skončili na ostrově Negros, který splnil většinu požadavků. Teda až na ten poslední let z Manily na ostrov. Protože i když má Quatar airways větší limity na kufry, tahle pidi letadla ne (a po cestě zpět můžete nadváhu platit jen v cashi). Jo a letiště v Manile nějak nestíhá, takže hodinová zpoždění jsou normální.

Celkově je cesta náročná. Praha-Dauhá-Manila-Dumaguette. Okolo třiceti hodin dveře -dveře. Počasí by v lednu a únoru mělo být pro nás nejlepší. Protože na místě mají zimu, což znamená, že voda má mít průměrně 29 stupňů a jinak má být teplo a ne jen vedro na chcípnutí. teda tak to aspoň říkají průvodci a statistiky.

fil3

Jenže před našim příletem řádila nějaká tropická bouře. Takže to ochladilo vzduch i vodu. Jo a skoro furt pršelo. Ale pod vodou neprší že…

Potápěli jsme se dohromady ve dvou hotelech: Atmosphere (nádherný, luxusní, s koupelnou venku – úplně úžasné!, bazény, který vlatsní Britové) a v Pura Vida (potapěčský hotel, méně luxusní, ale slušný a na pláži, provozovaný Švýcary).

fil9

Byla jsem fakt překvapená jak se v resortech snaží řešit živostní prostředí. Víte jak si tady všichni dělají srandu, že nepoužívání brček je zbytečné, protože v Asii jich mají tuny, a tak to nemá vliv na nic? Ne. Tady (a nejenom v těchto resortech, ale co jsme zahlídli i jinde) to opravdu řeší. Kompostovatelné slámky, doplňovaná voda a mýdla, upozorňování na plýtvání vodou..

Mimo hotel je dost divočina. Skvělá! S hady ve stromech a tak (jsem si tak fotila banánovník a on upadl vedle mě do keře). Pole cukrové třiny, sady kokosů… a chatrče.  lidmi, kteří opravdu nemají o moc víc než motorku a kohouta. Ale všichni jsou strašně milí.

fil11

Jo a mají tam velmi fotogenické (jakože jsem viděla opravdu používat slovo „instagramable“, které to asi vystihuje nejlíp, ale…) lodičky. Bangky. Takové ty loďky s vyvažovacím systémem z bambusu. A to dělají i ve velkém. Ale taky z bambusu. Údržba pak prý údajně stojí astronomické částky a zanedbané lodě jsou velmi nebezpečné. Takže když jedete od ostrova, často procházíte kontrolou, kde na sobě musíte mít vesty. Které pochopitelně sundáte hned po ní.

A jídlo? V pohodě, ale až taková sláva to není. Většina dost mastná s hodně vepřového. Na ostrově mi to moc nedává smysl, ale je to tak. A všechno chutná dost podobně. V tomhle je Thajsko lepší (mimochodem Thajská jídla mají na menu jako „mezinárodní kuchyni“:)).

fil15

Taky jsme čekali, že tam bude hodně amerických turistů vzhledem k historii, kdy USA je v podstatě okupovali. Ale nee. Naopak tam bylo fakt hodně Číňanů. Velmi hlučných a pod vodou téměř nebezpečných. Co je ale super – na Filipínách se dá domluvit i anglicky i španělsky. Takže se určitě neztratíte.  K tomu můžete vidět spoustu krásných ptáků, obrovské ropuchy a tak. A v potapěčských centrech byl všichni moc milí. O tom zase příště.

Reklamy

1 komentář: „Filipíny pod vodou (aneb i AOWD si to může užít) a nad vodou – (1. část ta nadvodní)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s