Bilance zahrady 2018

Jojo, máme 2019, já vím. A dokonce půlku února! Tak co se loni na zahradě stihlo a událo? Přece jen: člověk si často něco představí, ale příroda má poněkud jiný názor, že…

Jaké že byly plány a co na to realita? Loni jsem si  dala nějaké úkoly a podněty… A takhle to dopadlo:

√ víc opor pro popínavky (teda – zadala jsem jejich výrobu loni a stále nejsou, takže jsem koupila bambusové tyče a stavěla malá tee pee – nebo „tý pý“?. Sice ne úplně nejefektivnější, ale funkční a letos to nejspíš dopadne dost podobně)

√ víc jahod – celý nový záhon okolo rybízů! S folií a kůrou

X víc kanadských borůvek – nějak to nedopadlo

fazole 2018

A teď obecně co se událo:

X nepřežilo hebe a magnolie zasazené 2017:( Hebe zmrzlo a magnolii jsem v létě utopila, protože jsem se v horku bála, aby mi neuschnula

X melouny mi pobyly kroupy, když byly ještě malé sazeničky

X chtěla jsem sice mít zryto na podzim, ale.. část mi zryl můj drahý, částečně to ale nešlo, protože jsem nestihla sklidit řepu. A taky mi znova vyklíčila rukola. Navíc jsem náhodně přišla ke spoustě chryzantém a potřebovala je někam dát přezimovat, takže na jaro nachystaný záhon padl… a další záhon hostí kytky do skalky, protože tu jsme taky nestihli (ale tady za to fakt nemůžem, někteří řemeslníci jsou opravdu zoufalí a zablokují úplně všechny plány svou neschopností) – celkově „co se nestihlo“ naleznete tady.

√ máme úplně nejkrásnější pítko na světě! Na jaře jsme si pro něj zajeli do Eváně k místním umělcům. Ručně dělané z pískovce! A ptáci ho milují. Někteří se tam teda chodí hlavně čváchat a navíc jim tam chodí pít pes, ale… i tak přilákalo spoustu života. Nehledě na to, že je na jednom místě mělčí, a tak se tam objevují i včeličky a jiný hmyz. Navíc je opravdu krásné! (nejspíš není poslední, co si pořídíme)

pitko3

√ K pítku bylo potřeba upravit záhon. Takže jsme rozšiřovali stávající záhonek okolo původní yuccy a denivek.

√X Poprvé jsem pěstovala jiřiny. V květináčích i záhoně a byly nádherné! Přezimovat hlízy se mi asi nepodařilo – při vyndávání jsem jich polovinu rozlámala a druhá byla divná. Ale zkusí pořídit další a pokračovat, protože kvetly od začátku léta až do zámrazu. Nádhera!

√ Zasadila jsem mandloně! A to nejen mandloň trojlaločnou – tu okrasnou, ale opravdové! Vamu a Sladkoplodou krajovou. Nemůžu se dočkat až vykvetou!

√ Přibyly další rybízy. Protože rybízu není nikdy dost.

√  Poprvé jsem pěstovala řepu a růžičkovou kapustu a ono to vyšlo!

√ Fazol Blauhilda je skvělý, chutný a krásný. Akorát to chce vychytat chvíli sklizně – ty lusky jsou jeden den příliš malé a druhý je pozdě.

√ Kromě hrášku charmette jsem měla i  Golden sweat. Ale nějak mě nepřesvědčily. Teda semínka mám a zaseju asi znovu, ale pořád budu hledat svůj ideální hrášek…

√ Rajčata. V plánu bylo víc odrůd: Latah (byla OK, ale žádný zázrak), divoká rajčata (nakonec se stejně samovysela všude… takže je vlastně nemusela vůbec sít doma:)), Stupice jsem zase dostala od souseda a byla moooc dobrá. Letos budou zase divoká (ale budu je víc plít, jelikož loni se zjevila úúúplně všude), Stupice od sousedů (jsou fakt zlatí) a nově zkusím rajče biftekové.

X Zasela jsem chrpu a heřmánek, ale bylo sucho a nějak to nevyšlo. Zkouším znova.

vřesoviste1

√ Dodělány nové kusy zahrady – něco jako vřesoviště. Levá část má rhododendron, aucubu, prunus lusitanicu, vřesy, vřesovce, hlošiny, javor a jinan. Pravá část mě potrápila, protože se tam nachází vzrostlý tis na úplně nelogickém místě. Takže jsem vymýšlela dlouho, až mě jednou v noci osvítilo a během víkendu bylo hotovo. Okolo tisu (kde je stín a sucho) se poplazí barvínek. Pak je tam vřes, vřesovce, japonské azalky, borovičku a krásné nášlapy. Ještě plánuju dodat pieris a jeden malý rhododendron. V pozadí konstrukci na břečťan (o ten se bojím kvůli slunci a vodě, ale uvidíme…) Ale už teď to vypadá krásně (a navíc vřesy a vřesovce když kvetou, poskytnou potravu včelkám a spol.).

X Nestihli jsme druhou skalku. Bude terasovitá a přecházet do záhonů. Jo a bude mít malé jezírko na pití pro breberky. Což zní chaoticky, ale může to fungovat. Bude to megastavba, na kterou se moc těším.

Na letošek toho bude zase spousta, už se nemůžu dočkat! Když se podaří, zaseju dneska papriky.

Reklamy

2 komentáře: „Bilance zahrady 2018

 1. Tak jsem se k tobě, Veru, zas vyrazila inspirovat….o minulém víkendu naši zahradu (nedobrovolně) opustily tři túje, tak jsem šla hledat, co místo nich. Po mandloních šilhám už od tvého článku o podivnostech vaší zahrady, ale u Havlise pořád nejsou…tak váháme, jestli objednat jinde, nebo ještě vyčkat. A navnadila mě kdouloň 😉
  Pítko máš krásné a gratuluju ke spoustě zeleniny 🙂 a v nadcházející sezóně držím palce na druhou skalku 😉
  Hezké dny
  Ivet

  To se mi líbí

  1. Jůů, to jsem ráda, že to k něčemu bylo! Já jsem jako vždy ve skluzu:) U Havlise mají spoustu super věcí, ale s těmi jedlými je to dost mizerné…:( Doporučuju prodejstromku.cz. Co se těm tújim stalo? A co vlastně hledáš typově za věci?
   Skalku jsme konečně začali stavět a trošku ten projekt nabobtnal:) Ale už mám objednanou i folii na jezírko, co tam nějak vecpeme:)
   Užívej jara!
   V.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s