Co mi dalo 8 let učení tance?

Všichni bilancují. Pořád. Ale okolo Silvestra je toho všude víc. Někdy tak moc, že je potřeba nechat to uležet. Rok to byl dlouhý a náročný, já se ale chci zaměřit (a možná někoho motivovat, když budu mít štěstí:)) na činnost, která pro mě byla extrémně důležitá: tanec. Jak někteří víte, miluju orientální tance a osm let, jsem je i učila. Co mi těch osm let dalo a vzalo?

1.)  Ladnost – bývala jsem neskutečné tele. Jako lození po stromech mi šlo, ale ladné to moc nebylo… Díky tanci jsem se naučila pohybovat lépe, ovladatelněji a ženštěji. A kvůli lektorování to chtělo hodně máknout. Vyplatilo se.

2.) Sebevědomí – člověk si před tím zrcadlem v příjemném prostředí zvykne na sebe koukat jinak. A předávání znalostí dalším lidem je nesmírně uspokojivé. Tvoření choreografií, zlepšování pohybů, to vše se na člověku podepíše. A stát každý semestr před desítkami nových lidí s odhaleným břichem jednoho zocelí.tanec 2

3.) Hlas, projev a jednání s lidmi – jako už na gymplu mě bavilo mluvit před lidmi, ale praxe je praxe. A uřvat celý sál, navíc přes hudbu a znít u toho příjemně a neunudit studenty k smrti a zároveň si nezničit hlasivky? To chtělo cvik. A také mě to naučilo, že každý člověk potřebuje trochu jiný přístup, reaguje odlišně na různou motivaci a některé vysvětlování funguje pro některé lépe.

4.) Fungující tělo – uznávám, že jen v rámci možností. Bolí mě vše, ale kdybych netancovala, bylo by to mnohem, mnohem horší. Díky tanci se mi povedlo zpevnit hodně svalů, o kterých jsem ani netušila, že je mám.

5.) Přátele – okolo orientálního tance se motá spousta skvělých žen. A´t už dalších lektorek nebo kurzistek. A díky času stráveného na různých hodinách, seminářích, v šatnách jsem získala spoustu známých a několik přátel. Rozhodně to stálo za to!

6.) Lepší řešení nepříjemných situací – přiznejme si to, svět je plný debilů a občas se jim nevyhnete ani při sportu/tanci. Jako lektor se s tím, ale musíte vypořádat tak, abyste nezničili pověst sobě, taneční škole a nezkazili ostatním hodinu. Dobrý trénink pro advokacii, mimochodem.

tanec3

7.)  Čas – v dobrém i ve zlém. Učení žere čas. Je to práce. Je to zábava. Je to cvičení. Každopádně je to časově velmi náročné. Vybrat hudbu, vymyslet smysluplnou a zábavnou hodinu, vytvořit choreografie a pak to odučit. Jen tak ze srandy, pokud bych počítala přípravu každý týden i jen na jednu hodinu, a pak odučený čas (dva semestry po patnácti hodinách pro tři kurzy každý rok), máme z toho… 960 hodin, což je čtyřicet dní včetně nocí. K tomu semináře, tréninky mé, soutěže, příprava kostýmů… Čas strávený něčím co miluju, který jsem ale musela někde brát.

8.) Kulturu – nebudu tvrdit, že arabské kultuře rozumím. Ani náhodou, ale mohla jsem alespoň nahlédnout do některých částí. A zamilovat se do hudby, pátrach po překladech textů, historii, folkloru… Rozhodně obohacující!

Bylo to náročné. Někdy se mi nechtělo, byla jsem unavená, nachlazená, nestíhala jsem v práci. Ale stálo to za to! Teď je na čase pustit se do dalších „projektů“, jak je dnes populární říkat.

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s