Z deníčku potapěče 1

Attersee. „ „5 ponorů“. Nechytat padající ploutev rychle tam, kde může být lešenářská trubka – úraz hlavy. Během ponoru spadla levá ploutev 7x, pravá 2x. Zimou necítím při ponoru prsty. Neschopnost vyrovnat vztlak. Bójka na pravé straně BCD se motá do chobotničky. Vypouštět BCD vleže nejde.“

Byli jsme o víkendu na kurzu AOWD – potápění – v Rakousku. Ano. Teď v půlce září. Na jezerech. Studených. A jelikož tento třídenní kurz byl vskutku plný zážitků, rozhodla jsem se jej sepsat po částech.. Předem říkám, že jsme to všichni přežili a že KAPRdivers jsou neskutečně profesionální, úžasní a neuvěřitelně trpěliví. A že se těšíme na další potápění. to jen tak pro jistotu, kdyby někdo díky prvním odstavcům nabyl nesprávného dojmu…

výhled

Den 1.) Tak jsme se vypravili na cestu. Ve čtvrtek k večeru. K Attersee to bylo zhruba 360 km, teorie našprtaná, v autě probíráme detaily. Extrémně natěšení po skvělých ponorech na Seychellách, kde jsme si dělali první kurz (OWD) po kterých jsme měli pocit, že už trošku tušíme co a jak a těšíme se na další zážitky. Ráno mlha, déšť. Výhoda potápění je, že pod vodou neprší. Akorát se nemůžu nacpat do neoprénu. Brečím vzteky. Doslova.

Připadám si jako medvěd. V rukavicích nic necítím, na sobě mám cca 26 kg. Sakra. Úkolem ponoru bude vyvažování. V plánu je absolvování cvičení s předáváním závaží a naučení se obsluhy bójky. Všechno zní logicky, hurá no to. Nemůžu obléct ploutve. Prostě si tam přes to vybavení pořádně nedosáhnu. Padám nekontrolovaně do vody. Plovu. Stále nemám obuté ploutve. Po několika minutovém boji můžu jít na ponor.

Poněkud nekoordinovaně se vyvažuju. Ale k té plošině na 6 metrech se všichni dostáváme. První předání závaží proběhne OK. Padá mi ploutev. Při jejím nandávání se převracím.

bojky2
Fotili http://www.kaprdivers.cz

Druhé kolo vyvažování. Odevzdám závaží a stoupám. Vypouštím vzduch. Teda mačkám příslušné tlačítko. Nic. Stoupám dál. Do pr… mačkám. Hladina. Sakra. No nic, jdu zpět. situace se skoro opakuje. Bolí mě ucho. Padá mi ploutev.

Učíme se vypouštět bojku. Drahý úspěšný. Necítím prsty, je mi zima. Padá mi ploutev. Ohnu se pro ni a čelem narazím do lešenářské trubky. Té jediné co tam je. Ukazuju, že na nějakou zasr… cívku s bojkou se můžu vys… Ostatní chápou „to jsem ale pitomá, zase mi spadla ploutev“. Rezignovaně motám cívku. Vypouštím bojku.

Plaveme zpět. Necítím prsty na nohách. Bojka se mi plete do vybavení. Lezu z vody. Mrznu. Oblékám se, brečím vzteky. Na hlavě mi roste roh.

Dojeli jsme na základnu a počítáme SAC (hladinový ekvivalent spotřeby vzduchu). Počítač si myslí, že jsem se potápěla pětkrát (aby ne, když jsem lítala jak balonek sem a tam). Zuřím. Chci jít spát. Bolí mě ucho. Bolí mě hlava. Brečím a nevím proč.attersee1

Den 2.) „„U shape. Kompas. Počítač se oblíká nakonec. Vak se napouští octopusovou sprchou.““

Ráno jedeme na Wolfgangsee. Počasí je lepší, výhled krásný. Cíl dne jsme si stanovili jako „nepraštit se do hlavy, nezhmoždit si uši, obléct se a přežít to“. Doufáme, že se to povede. Do neoprenu se dokážu obléct po několika pětiminutovkách sama. Je mokrý a hnusný, ale zvládne se to.

Měli bychom absolvovat ponor vyhledávací. To znamená, že nám instruktor něco někde schová a řekne limity. Stanovujeme si metodu, koukáme na kompasy. Začínáme odmotáním provázku, který nám pomůže vymezit území hledání. Zjišťuji, že mám málo rukou. Zamotávám se do provázkku. Padá mi ploutev.

Všechno probíhá vlastně OK. Upravujeme naše metody, protože kdybychom plavali jak jsme si určilii, narazíme. Doslova. Předmět nicméně nacházíme, skoro nic mě nebolí. Ploutev se zouvá pouze dvakrát.

 

Vylezeme k hladině, kouknu na mého drahého. Má do půli masky krev. Sundává je, krev už je všude. Neví o ní, myslel si, že mu do masky spadl list. Zatracený nos. Čelisti hadra.

Druhá část ponoru spočívá v obsluze pytlíku na předměty, kde se jej snažíme vyvážit a přesunout na požadované místo a zpět. Zvládáme!

wolfgangsee

Máme možnost jít brzy další ponor, ale toho se vzdáváme. Jsme utahaní a večer nás bude čekat ponor noční, takže jdeme jíst a poté usínáme na louce u potapěčské lokality. Večer se přemisťujeme ještě za světla zpět na Attersee, kde nás bude čekat ponor v noci.

Reklamy

7 komentářů: „Z deníčku potapěče 1

  1. Pingback: U Esk

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s