Jak jsme jeli na víkend do Gruzie – část 2.

Naše ubytování byl opravdový venkov. Takový ten o kterém čtete ve starých knihách a který si představujete pod pojmem „venkovská idyla“. Krávy, prasátka, kočičky, pejsci, čerstvé broskve, okurky, sad lískových ořechů a všude se pnoucí víno… A za tím vším úplně šílené množství práce. Obstarat krávu, přitom někde pracovat a zároveň zvládat sady a zahrady musí být pěkná dřina. A Gurie je kraj chudý. Hodně chudý. Přesto byli všichni lidé, se kterými jsme se setkali moc milí a pohostinní. Připomínalo mi to Ukrajinu, kde jsme kdysi s rodiči byli. Ale subtropištější.

gruz31

Částečně to vypadalo velmi jako u nás (bez chebdí, hasivka orličí, jabloně, hrušně…) a tak trochu vůbec (palmy, stromy, které jsem neznala, ořechy, které vypadaly jako vlašák, ale vlašákem nebyly a jejichž nezralé ořechy rozbily kámen, když jsme se pokusili je rozlousknout s podezřením, že jde o pekan).

gruz10

Vydali jsme se do Ozurgeti. Největšího blízkého města. Dali jsme si kafe v jedné kavárně. Objednala jsem jej bez mléka, protože mi v hlavě blikla varovná kontrolka „nepijte v cizích zemích mléko“. Hned po objednávce mi došlo jaká je to kravina, když jsme jedli domácí sýr, že… A víte co? Kafe nám dali zdarma s tím, že až příště přijedem, máme se u nich ubytovat!

gruz14

Paneláky vypadaly jako něco, kde bychom opravdu, ale opravdu neradi skončili – přístavba části domu stojící na volných cihlách? Ne díky. Všude slepice. Šli jsme na kopec s kostelem. A před ním čekala kráva. Prošli kolem hřbitova, kde byly u skoro každého hrobu židličky a stoly – pro party s nebožtíky. V kostele jsem dostala na hlavu šátek. Obrazy vypadaly velmi byzantsky. Musím říct, že pravoslavnému křesťanství rozumím ještě méně než katolickému. Ale bylo to nádherné.

gruz19

A výhled na město taky. Pak jsme vyrazili k místnímu divadlu, které letos slaví 150 let založení, takže všechno zdobili. Další kostel a pak jsme se vrátili do kavárny, abychom tam utratili aspoň něco… V plánu bylo jet ještě maršutkou do Chokhatauri a odtamtud taxíkem domů. Maršutky nejely a my se „zapovídali“ (s naší neznalostí Ruštiny) s místními. Ti nás furt tahali na pivo a my odolávali. Pak přijela maršutka, ale byla plná, my museli čekat na další, a tak už jsme pivu nedokázali odolat. A ani vodce ne. V nádražní hospůdce.

gruz21

Domů jsme se dostali ve velmi podroušeném stavu, protože jsme se při přípitcích dostali až k „Vjelikoj gruzinskij narod!“. Milí lidi.

Další den jsme vyrazili po okolí. Víc krav, víc prasátek, víc koz. Auta s krávama na silnici očividně nemají problém. Krávy si jich prostě nevšímají. Dali jsme si ostružiny a kochali se. Nádherný kraj.

gruz12

Doma jsme se opět přejedli – kdykoliv jsme chtěli dojíst, nandala nám domácí zase na talíř se slovy „kušaj!“, které zněly spíš jako příkaz než pokyn k jídlu. Tomu se nedalo odolat! Salát, khinkali (takové vařené taštičky, jejichž těsto připomínalo asijské knedlíčky, plněné masovou směsí a posypané pepřem – jedí se rukama, přičemž nejdřív vysrknete ten vývar, co se vevnitř udělal), sultan (smažené taštičky s masovou směsí), lobio (fazolové cosi), puri (chléb, takový bílý), a samozřejmě sýr.

Poslední den jsme ráno dělaly s domácí khachapuri (smažené placičky z těsta přibližně kynutého plněné domácím strouhaným sýrem). Ty jsme snídali pokaždé, ale až teď jsem je dělala já. Vůbec mi to nešlo, ale čtvrtá z nich už byla jakžtakž. Chce to zkrátka grif a eleganci získanou roky…

gruz37

Pomazlili jsme místní skoro divoké psy (oni chodí často i na návštěvy mezi sousedy), kočičky s koťátky, skočili se rozloučit na čajovou zahradu, podívali se na 200 let starou magnolii co rostla za barákem a vyráželi na letiště. Akorát nám ještě dali další jídlo a ořechy… no jsou to neuvěřitelní lidi. Koupili jsme od nich čaj a jeli. Myslím, že jsme tam nebyli naposled.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s