A co po zmrzlých?

Některé plodiny se tradičně dávají ven až po ledových mužích. A je to jenom rozumné. Každý rok to láká zkusit o něco dřív – je přece horko, co se asi tak může stát?! No a pak to přijde. Letos se přiznám, že jsem neodolala – větší vrásky mi dělalo sucho, takže když předpověď řekla, že snad konečně bude pršet, zasadila jsem všecko ven. 8. 5., tedy před zmrzlými. A přišly kroupy. Eh.

Co je potřeba běžně udělat v květnu? A co jsem už z toho provedla?

Výsadba:

  • rajčata
  • papriky
  • dýně
  • melouny
  • cukety (tady pokulhávám, mám teprve doma zaseto)
  • okurky

Všechno to potřebuje dost vody.

Doporučuje se mulčování. Ale čím? Nejčastěji se permakulturisté shodují na štěpce nebo seně, slámě či posekané trávě. A proč? Vlhkost a živiny. A taky proti plevelům. Já to zkouším na zeleninu letos poprvé, takže.. uvidíme.

rajčata

Některá rajčata potřebují oporu. A vyvazovat. Jiná ne – třeba ta moje oblíbená divoká. Já mám ale letos i Stupice i Latah, takže část této neoblíbené činnosti mě stajně nemine.

Bacha na různé druhy paprik – rády se mezi sebou kamarádí a údajně může tak i z nepálivé úrody být hodně pálivý plod. Tradičně se mezi různé takové druhy dávaly vysoké kytky, nejčastěji kopr. Ten cpu všude, kde je místo.

pokusny kveten 2

Mezi užitkové plodiny cpu i ty, které jsou někde na půl cesty. Třeba echinaceu. A afrikány, teré odpoují breberky. Když se mi někam vysemení měsíček, taky ho nechávám, rozhodně neuškodí.

Do volných proluk sázím zbytky cibule sazečky. Je na ni dost pozdě, ale lepší než ji vyhodit (měla jsem velké oči, když jsem ji kupovala…) a minimálně z ní bude nějaká nať, případně nechávám růst rukolu. Ta si tam obecně žije dost vlastním životem ze samovýsevů. Aspoň kryje půdu.

Snažím se k sobě sadit rozumné soudedy – tak aby se kytky spíš podporovaly, než praly o živiny. Klasicky by neměly být třeba rajčata a papriky spolu. Aspoň něco mezi ně přihodím.. Po loňsku jsem taky poučená, že k dýni nebo melounu jde sadit jen něco, co hodně rychle dozraje a zmizí – poté dýně zaplaví všechno.

Bohužel jsem se zase přepočítala – sazeniček mi vzešlo víc a záhon je nějak menší nebo co. Takže třeba divoká rajčata musím dát na kraj záhonu právě k dýním, které pak budu muset odkloňovat jinam. Budou si žrát navzájem živiny, takže to není ideál. Vidím to na hodně jíchy.

pazitka

Za chvíli bude hlavní sazební sezona u konce. A budeme sklízet. Už za dva týdny třešně a jahody, juchů!

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s