Seychelly – ráj na zemi?

Znáte takové ty plakáty cestovek – bílý písek, palmy, prázdné pláže…? A sníte o tom, že to jednoho dne uvidíte? A napadly vás Seychelly? Přece se o nich říká, že jsou rájem na zemi a naprosto bombastické. Já se tam taky chtěla podívat. Ale vždycky jsme je ze seznamu nakonec vyškrtli s tím, že „příliš daleko“, „moc smrtících žraloků“ nebo „absurdně drahé“. Letos jsme se ale nakonec rozhodli, že to zkusíme.

Tak popořadě. Ne, není to daleko. Teda jako je, ale spoje fungují a hezky navazují. Dá se letět s jedním přestupem v Dubaji a na místě už jet velkou lodí. Kdo chce, může tam letět pidi letadlem, ale říká se, že to není nic pro slabé povahy a občasné bouřky od února dál tomu moc nepomáhají. Každopádně jste tam poměrně za chvíli (oproti třeba Thajským ostrovům). Takže velké plus.

Žraloci. Před pár lety tam velký bílý roztrhal pár turistů. To je prostě fakt. Na jedné z nejkrásnějších pláží na světě – Anse Lazio. Údajně tam od té doby mají sítě. Ty jsme neviděli, ale taky nás nic nezabilo. Tyto incidenty považuju za natolik ojedinělé, že mě neodradí. A žraloků je tam hodně – ale těch hezkých, co vidět chcete, pokud se potápíte!

seys1

Ceny. Extrémní mínus. Jako – nechají si zaplatit za vše. Kdyby mohli, naúčtují vám i vzduch co dýcháte. Kam se hrabou pražští taxikáři. Na ostrovech (já teda můžu mluvit jen o Praslinu a Curiuse) ceny vyšponovali neskutečně vysoko. To ale nestačí. S tímto samotným faktem by se dalo i vyrovnat – luxusní destinace většinou znamená vysoké ceny. Jenže za ně jaksi taky něco očekáváte. Zkrátka za cenu audiny ve čtyřkolce nechcete škodu stodvacítku, že. Poměr cena výkon je naprosto, ale naprosto zoufalý.

A teď to ostatní: pláže opravdu vypadají jako na plakátech. Písek tak jemný, že se jím můžete pomatlat a neškrábe. Absolutně bílý. Pokud jste za bílý písek považovali ten Thajský, zklamu vás. Špatné barevné vnímání. Dále příroda je absolutně skvostná. A navíc relativně bezpečná. Žádní nebezpeční pavouci, hadi ani jiné breberky. Nejhorší, co vás tam potká je stonožka. Prý to hryznutí hodně bolí. Ale nezabije. Ve vodě je to teda teoreticky náročnější – nestrkejte pracky pod šutry, můžou tam být perutýni, jedovatí hadi apod. Ale pokud neblázníte, nic se vám nestane. Mimochodem – ostrovy jsou opravdu malé. Tak malé, že na nich ani nechovají dobytek. Mléko dovážejí. A to většinou z Egypta.

seys2

Díky hodně rozsáhlé ochraně přírody mají spoustu přírodních parků a endemitních druhů. Nás okouzlila hlavně Coco de Mer – palma s největším semenem na světě. Které navíc vypadá jako ženský zadek. Či předek. A samčí květenství zase jako mužské pohlavní orgány. Takže se šušká, že se v noci palmy k sobě sklání a souloží. Také mají černého papouška. A národní parky i pod mořem, kde se snaší rozmnožovat a usazovat korály, které na spoustě míst bohužel umřely.

Největším zážitkem pro mě byly asi želvy – ať už ty ve vodě, co jsme potkali při potápění nebo želva obrovská (Aldabra giant tortoise). ty obrovské mají přes dvě stě kilo a chodí jako tank. Ale některé z nich jsou mazlivé a budou moc rády za podrbání. Ochotně nastaví krk. Ten je vrásčitý a značně suchý. Jsou strašně roztomilé a myslím, že si je zamilujete.

Takže – pokud tam jedete, určitě nemiňte národní parky. Na ostrově Praslin musíte vidět Coco de Mer. Většinou se k jejímu vidění doporučuje Valé de Mai – jen bacha, u vchodu stojí i falešní provaděči parkem a naúčtujou si prohlídku. Taky vás tam ochotně hodí a provedou cestovky, ale upřímně – jsou tak třikrát dražší a velikost skupin mě děsí. Navíc můžete jet autobusem za pár šušňů, což je zážitek sám o sobě. Cesty jsou totiž trošku užší.

seys4

Jsem ráda, že jsem to viděla. Byl to zážitek. Ale za ty peníze člověk čeká nějaké služby. Cestovky občas napíšou disclaimer typu „evropanům občas trvá, než si zvyknou na místní specifický rytmus života“. Je to ale asi jako bych tvrdila, že šněk běžel. V restauracích jsou většinou zpruzelí. Jednou jsme čekali na účet sedmdesát minut. A jsou protivní. A všecko je pro ně problém. Třeba later checkout v poloprázdném hotelu (Le duc de Prasline). Pokud tedy plánujete vydat se do těchto končin, neutrácejte zbytečně za hvězdičkové hotely. Stejně ten servis nedostanete a i pro vodu si budete chodit do sámošky. Věřím ale, že pokud vychytáte menší hotýlky/penziony, pak se poměr cena/kvalita může dostat na rozumnější poměr… A pokud to čekáte, užijete si to. Je tam zkrátka nádherně.

Reklamy

3 komentáře: „Seychelly – ráj na zemi?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s