Březen – co musím stihnout na zahradě

Konečně je to tady. Jaro. Jak je u mě zvykem, jsem ve skluzu ještě než začala. Ale furt je všechno stihnutelné. Takže co je potřeba udělat na zahradě v březnu? [tu dů list]

  • Mít zaseté papriky. Což znamená spíš únor. No. Ale dá se to udělat i na začátku března. Obzvlášť, když žijete v teplejších oblastech. Takže vlastně žádný průšvih že?! (Některé papriky klíčí až 3 týdny, takže čím později zaseju, tím nervnější jsem, protože pokud semínka selžou, už nestihnu připravit nové sazeničky. Třeba právě teď se trochu bojím o Numex twilight – nádherná odrůda, která vypadá dekorativně, je to pořádně pálivé, nepotřebuje moc místa… ale ještě nevylezly. Je to 11 dní a paprika Gourmet a Jalapeňos jsou už vidět.) Mimochodem hezké tipy na setí čehokoliv má na svém blogu Petra.
  • Zasít rajčata. Někdy v půlce března stačí – stejně nemám doma tolik světla, aby se mi příliš nevytáhly… Takže čím později tím líp. Zároveň ale musí sazeničky být dost silné po zmrzlých, takže to nelze odkládat do nekonečna. Letos budu sít 17.-18. března (moje letošní odrůdy tu)

17972195_10211827460709510_1370717290911807743_o

  • Zrýt co jsem neudělala na podzim. Jo, má se to dělat napodzim. Vím. Ale přes zimu se mi líp plánujou záhony – všecko se usadí a mám na to čas. Takže před zimou jen rozdistribuovávám kompost ke stromům a keřům. A teď je na čase rozšířit záhony a zrýt ty loňské, aby byly přichystané – v dubnu už budu sít chrách, takže šup šup.
  • Ostříhat stromy. Někteří sousedi to dělají i dřív, když se oteplí. Já mám hrůzu z mrazů. Takže to odkládám. Letos jsem to stihla 11. března. Nejsem odborník. Snažila jsem se načíst knihy o tvarování stromů. A čím víc toho čtu, tím méně mám jasno. Takže volím strategii: bacha na mrazy, nestříhat co kvete, příliš rychle rostoucí větve kolmo nahoru musí pryč. Někde se začít musí, že.
  • Sehnat semínka pokud jsem to ještě neudělala. Některé věci stačí zasít až v dubnu, takže ještě není všecko prohráno. Jen je potřeba projít zásoby a zkontrolovat to. Letos jsem objednala artyčoky, cuketu, řepu… spoustu novinek.

břez

  • Zalívat. Letos naštěstí prší, ale loňská zima byla hrozná a já to podcenila – nebylo celou dobu zamrzlo a když se oteplilo lehce nad nulu, nedošlo mi, že musím zalít (nakonec se zpamatovalo všecko, ale bobkovišně, blýskavky a pustoryly se z toho dostávaly tak do července – všecky jsou mladé…). Ale kontroluju to pravidelně. Pro jistotu.
  • Kontrolovat vylézající crocusky a tulipány a narcisy… a vyplít. I na skalce. Když už ji letos mám:)

Letos hodně rozšiřuju, takže musím zajet pro cihly (okraje záhonů) a nějak se do toho dát… Těšila jsem se v tomhle na víkend, ale má mrznout. Což mě děsí. Tak uvidíme. Každopádně zeleniny bude letos MNOHEM více!:)

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s