Která rajčata pěstovat?

Tuhle otázku si kladu každý rok. A mění se mi i kritéria. Myslím, že mám ale čím dál tím jasněji čeho chci docílit. A protože už je březen, je potřeba začít připravovat sazeničky. Poslední čas koupit semínka a dát se do toho. A ne, fakt není rajče jako rajče:)

Např. moje oblíbená inspirace a zdroj semínek pan Marek Kvapil z webu permaseminka.cz letos bude mít 62 odrůd. Část jich šlechtí, některá zkouší a ostatní se osvědčila, tak jsou už klasikou… Já tak velkou zahradu nemám, ale i tak si ráda vybírám víc možností.  Podle čeho volím?

 

První limitací je určitě prostor. Když jsem bydlela v bytě s balkonem, hledala jsem vhodné rostlinky do květináčů. A šlo to! Vybírala jsem z komerčních odrůd a osvědčil se mi Aztek a Bajaja. Snadné pěstování, menší rozměry, rozumná chuť. V šestém patře se mi také vyhýbala plíseň bramborová, která kosí většinu odrůd ve velkém. Takže to bylo jednoduché.

Na zahradě řeším jiné problémy než rozměry: odolnost proti nemocem (nestříkám, chemie je v oběhu i tak dost, takže jen tam, kde je to nejnutnější – třeba u mojí broskve), náročnost na vodu (jsem línější zahradník – nerada běhám s konví několikrát denně:)) a dobu zrání (k čemu by mi byla odrůda, která dozraje v době, kdy sklízím jiné věci, pak odpadne a hotovo). No a také dávám přednost nehybridním odrůdám – štve mě celkové klesání biodiverzity a je fajn moct si udělat semínka na další rok.

rajče3
Stupice na podzim 2016

Letos jsem uvažovala o Stupickém – stará česká odrůda hodně ranných rajčat (asi naše nejslavnější). Pěstujou je často i sousedi, od kterých jsem párkrát měla sazeničky (jsou úžasní a když nám někomu něco přebyde, nabídneme si…). Velmi chutná a ne příliš náročná rostlina. Nakonec jsem se ale rozhodla upřednostnit Latah. Měla by být ještě ranější, o trochu menší, tvořit keřičky – nevylamuju výhony, a to znamená míň práce a menší pravděpodobnost chyby z mojí strany.

Stejně jako loni to dále bude mix divokých rajčat – ta jsem si zamilovala pro jejich úplnou bezúdržbovost. Prostě zasadíte a necháte být. Zvládnou i přestávky v zalévání. Vytvoří nevzhledné houští, ale rostou samy. Plody jsou malé – od velikosti rybízu po ta, která odpovídají třešním. Obírání je trochu za trest pokud byste se jich chtěli najíst do syta (představa, že z nich vařím kečum by mě snadno mohla pronásledovat v nočních můrách), ale zase můžete ozobávat kdykoliv jdete kolem. Semínka jsem si připravila z vlastního.

rajč
Některá divoká z mixu jsou opravdu pidi:)

Na rok 2019 bych chtěla ještě nějaká obří – právě proto, že všechna tahle jsou více méně pidi. Ale to budu vybírat až příští zimu. O růstu sazeniček budu zase hodně informovat a spamovat tím instagram

Reklamy

2 komentáře: „Která rajčata pěstovat?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s