Jak jsem se stala potapěčem

Papíry z vás mistra neudělají, ale je to dobrý začátek. A navíc si můžete udělat selfie pod vodou. A to je cool.

Vždycky mě byl problém dostat z vody. Z Ostravice, která měla hodně blízko 10 stupňům i v létě, z moře, z rybníka… Když jsme jeli do Chorvatska, měla jsem vždy opálenou jen zadní část těla. Protože jsem dovolenou strávila čučením pod vodu. Šnorchl byl vždycky kamarád. Opravdové potápění jsem ale zkusila až loni. V Thajsku. Zdálo se nám to jako dobrý nápad.

A víte co? Byl. A začít je jednodušší než by se mohlo zdát – všichni nás strašili hodinama v bazénu a složitostí zařizování. Jenže pokud nejste nemocní, rozumně plavete a máte aspoň trošku zkušeností se šnorchlováním, půjde to rychle. PADI (asi nejběžnější systém) má cyklus „Discover scuba diving“ – při něm jdete po teoretické průpravě pod vodu s instruktorem, kde si nejdřív nacvičíte základní dovednosti: vyčistit brýle, dostat z nich pod hladinou vodu, co dělat, když ztratíte šlauch (ehm, regulátor, musela jsem se to naučit na test) apod. A když to zvládnete, hurá až do 12 m!

sey19

Měli jsme tehdy neuvěřitelné štěstí – náš instruktor byl zkrátka boží. Adam z Dive and relax byl Brit, milý, příjemný a naprosto pohodový. Jeho gesta i na souši byla plynulá jako by byl pořád pod vodou. Nadchl nás tak, že jsme si to zopakovali – takže jsme místo plánovaných dvou ponorů dali čtyři. (pokud pojedete někdy na Koh Lantu, neváhejte!)

A tak jsme se chystali letos na dovolené zase pod vodu. Nakonec nás přemluvili rovnou na kurz Open water diver. Takový řidičák na potápění do 18 metrů.

Bránila jsem se – to poslední co se mi chtělo dělat na dovolené, bylo šprtat se. Ale nešlo to jinak. Když jsem viděla kolik toho je a jak blbě se mi to v angličtině učí, trochu jsem zuřila. A počítání tabulek s dusíkem, dobou pod vodou a hloubkou taky nic moc. V bazénu už to bylo lepší. Tam jsme si vyzkoušeli i jaké to je, když dojde vzduch (instruktorka nám ho prostě na dně vypla a nutila nás přitom koukat na ukazatel tlaku – sadistka!), jak si sundat výbavu pod hladinou, nasadit závaží, blbnuli jsme více s vyvážením těla…

12362700.JPG

A pak hurá do moře. Během čtyř ponorů jsme si všechno vyzkoušeli v praxi. I různé způsoby lezení do vody – nemám už problém se skutálet po zádech:) Ale musím říct, že bez výbavy to bylo o poznání horší – trochu placák. A nandat si vše na hladině taky nic moc. Jo a dobrá poučka: neskákejte do vody se závažím bez zbytku výstroje. Ne, že bychom to udělali, ale bylo to v knize. A když šli všichni pod hladinu normálně a my měli nacvičovat oblékání až ve vodě, zadali: „závaží na sebe a hop“ – ze zvyku. Takový trošku pokus o vraždu?:)

Testy se zvládnout dají v pohodě. Stejně vás to ale potápět nenaučí. Vždycky, když mám pocit, že „už to umím“, příjde něco nového. Jako třeba proud. Rýma. Nebo tak něco. A s rýmou se tlak blbě vyrovnává (obecně se nedoporučuje potápět… ale po dohodě s instruktorkou jsem stejně pod vodu šla). Takže jsem se třeba napoprvé vůbec nedostala dolů, protože levé ucho odmítlo spolupracovat. Ale i s tím už si poradím.

Nakonec jsme si dali ještě dva ponory. Už jako „potapěči“. A zjistili na co všecko dalšího budeme muset zvyknout. Třeba na to, že je někdo ve skupině idiot, strká pracky kam nemá a pak ho hryzne muréna:) Až jsem mu to přála.

Zatím moc nemusím potkávat chobotnice, ale za to jsem se zamilovala do želv a rejnoků. A žraloci byli úchvatní. Jejich foto ani rozumné video nemám – většinou jsou dost nekontrastní. A když jsme potkali krásného Nurse shark (měl tak dva metry), tak u jsem neměla baterky v kameře. No, co se dá dělat… budem se asi muset potápět znovu:)

Reklamy

1 komentář: „Jak jsem se stala potapěčem

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s